Рейтинг: 5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна
 

мікротокова зарядкаОднієї осені, а саме в листопаді 2012 року, стала переді мною проблема - чи виживе мій аккумулятор ще один зимовий сезон? Років зо п'ять йому, обслуговується своєчасно, але за деякими ознаками відчувалося, що його кінець не за горами, і не хотілося, щоб це сталося взимку. Звичайний режим експлуатації того часу був приблизно таким: холодний запуск, прогрів, 12-15 км дороги до місця роботи, стоянка 8 годин, потім знову - холодний запуск, прогрів, 12-15 км дороги додому. Припустив, що за час прогріву і пробігу до роботи і назад, аккумулятор не встигає нагрітися, щоб зарядка від генератора була ефективна, тому аккумулятору дістається хронічний недозаряд. Постало питання створення компенсаційно-зарядного пристрою, до якого можна було б під'єднувати бортову мережу автомобіля на час стоянки в гаражі. 

Скажімо так, за основу ідеї було взято зарядку мікротоками, яка застосовувалась свого часу в Радянській армії і Військово-морському флоті.

 

Звернувся до знайомого Майстра, і він втілив у життя мою задумку. 

Компенсаційно-зарядний пристрій з встановленою "на видачу" напругою 14 вольт під'єднувався на ніч до бортової мережі автомобіля через прикурювач, і підтримував напругу в бортовій мережі на заданому рівні. А заданий рівень, тобто сила струму, встановлювалась перемикачем на чотири положення (0,12А, 0,33А, 0,78А, 1,02А).   Тобто фактично  вийшов "нічний генератор" для незаведеного автомобіля.  

 

При цьому процес зарядки не давав аккумулятору замерзати, тому вранішній запуск двигуна завжди радував мене практичною реалізацією ідеї. З цим пристроєм я прожив ще два зимових сезони, чим і був задоволений.

Але сталося так, що цей пристрій разом з іншим реманентом темної ночі... відправився в Країну Вкрадених Речей.... Тому постало питання створення аналогічного приладу.

 

Хотілось зробить щось невеличке, але практичне. Звісно, на базі перевірених перетворювачів напруги, які мають невеличкі розміри. Залишалось в мене їх два - підвищуючий і знижуючий. Від використання другого відмовився з наступних міркувань. У разі використання першого мається можливість перетворювати напругу від доступних блоків живлення, як то зарядні для мобільних. Але напруга блока живлення щоб була не більше 12 вольт. Від старого роутера теж підходить. Перевага використання таких блоків полягає в тому, що він гарантовано не видасть струму більше 3 ампер (тобто Білий Дим і Їдкий Сморід не очікуються).

перетворювачва 

 
Вимогам малогабаритності відповідала коробочка від препарованого раніше блоку живлення Лєксмарка.
ИзображениеИзображениеИзображение

Плату поставив на вивішений алюмінієвий радіатор (між ними термопаста), вхід і вихід, регулювання напруги зверху через отвір.
Изображение

Попередній досвід експлуатації цих перетворювачів показав, що за нефанатичного навантаження вони не схильні до надмірного нагріву, проте, про всяк випадок, насвердлив ще отворів задля додаткової вентиляції.

Перевірку працездатності вирішив зробити на 5-ти вольтовому / 1-амперному блоці живлення від телефона Лєново.

ИзображениеИзображение
До речі, цей пристрій може використовуватись в якості вольтметра. Просто треба під'єднати затискачі-крокодили до входу або виходу. Перемикач зліва від вольтметра виводить на вольтметр напругу з вхідного або вихідного гнізда.

Перевірка. Встановив вихідну напругу 13.7 В на перетворювачі. Напруга мого "лабораторного аккумулятора" - 12.4 В (фото вище). Під'єднав.
Результат на фото. Сила струму 0,14-0,15А. Авжеж "мікротоковою" таку зарядку можна вважати умовно, але маємо, що маємо. 
Изображение

Була думка, під'єднувати до бортової мережі автівки через більш моцний провід, але вважаю, що до 1.0 Ампера буде достатньо цього.

Изображение

Щодо температурного режиму. Зробив вимірювання через понад годину зарядки.
24°C - температура в приміщенні, 41°C - температура всередині пристрою.
 Изображение   Изображение

Сьогодні зробив невеличкий звіт по роботі пристрою на машині. На фото - автогодинник VST, в якому вольтметр, скажімо так, не є точним приладом. Коли він показував 12.4 В, інший вольтметр показував на 0,5 В більше, тобто 12,9 В.

панель 

В якості живлення для зарядки використувався мій "лабораторний" аккумулятор, який мав напругу 12,8 В.

мтз

На виході мікротокової зарядки встановлено 14,0 В. Після під'єднання до бортової мережі - 13,5 В.

мікротокова зарядкаЗа годину мій "псевдогенератор" додав аккумулятору 0,4 В. Тобто стало (за вольтметром стороннім) - 13,3 В. 

мікротокова зарядка

 

Стосовно "теорії використання" даного приладу існує багато міркувань, в т.ч. діаметрально протилежні.

Гугль видає такі варіанти:

"Вредно также хранить аккумулятор на постоянном малом токе подзаряда. Если заряжать уже заряженный АКБ - будут окисляться положительные пластины и "выкипать" вода из электролита. Результатом будет батарея с коррозирующими электродами, потерявшими прочность перемычками и с высоким уровнем саморазряда."

або

"Есть и неклассические способы. Метод подзаряда малым током.
Величина тока от 0,03 А до 0,5 А. Используется для компенсации тока саморазряда и поддержания АКБ в заряженном состоянии, также для восстановления ее емкости в тренировочном цикле."

або

"Если поставить заряженную АКБ на постоянный подзаряд током, равным току ее саморазряда — она будет в любой момент заряжена на 100%, и никакого вреда ей от такого времяпрепровождения не будет."

 

Щодо мене - я знаю, що це працює. Гірше аккумулятору не буде. Стосовно побоювань залишати на ніч в гаражі якийсь електроприлад увімкненим,... то так,  саме надійне - це зняти клему з аккумулятора на ніч. І знеструмити гараж. І холодильник вимикати, коли йдеш з дому. І бойлер теж, і телевізор. І базу телефона теж. Щоб нічого не сталося. А можна просто утримувати електромережу і обладнання в справному стані.

 

Буду радий, якщо ций мій досвід стане комусь в нагоді.

 

 

 

 

 

 

Добавить комментарий

 


Защитный код
Обновить