Рейтинг: 5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна
 

Рекомендовано для изучения в системе

профессиональной подготовки сотрудниками ДПС.

В продолжение ранее созданной темы Постановка автомобиля на штрафплощадку по решению ГИС.   

Сначала определимся, в каких случаях вообще транспортное средство может оказаться на штрафплощадке.

1. Постановка транспортного средства из-за нарушений Правил дорожного движения, если в качестве обеспечения рассмотрения предусмотрено временное задержание транспортного средства (см. последнюю колонку Таблицы штрафов).

2. Розыск транспортного средства должника в соответствии со ст. 40 ЗУ «Об исполнительном производстве».

3. После ДТП (обоснований не нашел, буду признателен за ссылку).

4. Вы владелец штрафплощадки.

5. Занесло ветром.

Четвертый и пятый вариант – экзотические, поэтому мы их рассматривать не будем. Третий вариант – реальный, но почему-то выпавший из правового поля.

 

Первые два – алгоритмизированы Постановлением КМУ №1102 от 17.12.2008 года «Порядок временного задержания и хранения транспортных средств на специальных стоянках и площадках»:

 Таблица 1

Тимчасове затримання транспортного засобу уповноваженою особою Державтоінспекції проводиться

у випадках передбачених статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема у разі, коли неможливо усунути причину затримання на місці виявлення адміністративного правопорушення, і передбачає примусове припинення використання такого транспортного засобу шляхом його блокування за допомогою технічних пристроїв або доставлення на спеціальний майданчик чи стоянку, якщо транспортний засіб створює значні перешкоди дорожньому руху.

 

У разі виявлення транспортного засобу боржника, оголошеного в розшук відповідно до статті 40 Закону України “Про виконавче провадження”, уповноважена особа Державтоінспекції негайно тимчасово затримує такий транспортний засіб та доставляє на спеціальний майданчик чи стоянку

 

Если в первом пункте всё более-менее понятно (пьянка, перебитые номера, отсутствие документов на транспортное средство, технические неисправности, при наличии которых запрещена эксплуатация), то со вторым пунктом несколько сложнее. Согласно Закона Украины «Об исполнительном производстве» гос.исполнитель наделен правом без решения суда объявлять в розыск транспортного средства должника:

Стаття 40. Оголошення розшуку

      1. У разі відсутності відомостей про місце проживання, перебування чи місцезнаходження боржника - фізичної особи, а також дитини за виконавчими документами про відібрання дитини державний виконавець звертається до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника або дитини. У разі необхідності розшуку транспортного засобу боржника державний виконавець виносить постанову про такий розшук, яка є обов'язковою для виконання органами внутрішніх справ.

Т.е. гос.исполнитель делает запрос в соответствующий МРЭО с целью установить факт наличия в собственности должника транспортных средств, при получении положительной информации объявляет транспортные средства должника в розыск, и накладыдвает на них арест. Розыск и арест – это разные мероприятия. Первое выполняют «полевые» службы ГАИ, второе – «кабинетные». Если задача розыска – установление местонахождения и задержания транспортного средства, то задача второго – воспрепятствовать каким-либо регистрационным действиям, в результате которого арестованное транспортное средство выйдет из владения должника. Так вот именно в результате розыска транспортное средство должника может оказать на штрафплощадке.

Кстати, хочу обратить внимание читателей, что постановлением не предусмотрена самостоятельная доставка водителем (или сотрудником ГАИ за рулем) задержанного транспортного средства на штрафплощадку.

3. Доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку здійснюється за допомогою спеціальних автомобілів - евакуаторів (далі - евакуатор), у тому числі тих, що належать підприємствам, установам та організаціям, які провадять діяльність, пов'язану з транспортуванням транспортних засобів, і з якими Державтоінспекцією укладені в установленому порядку договори.

4. Для доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку уповноважена особа Державтоінспекції викликає евакуатор через чергового по підрозділу Державтоінспекції.

Поэтому требования сотрудников ГАИ проследовать на штрафплощадку самостоятельно – не законны.

            Постановлением 1102 регламентирован порядок действий сотрудника ГАИ, в обоих случаях – при задержании по админке, и при задержании в порядке ст.40 ЗУ «Об исполнительном производстве». Действия, в целом, схожие, но есть различия.

Таблица 2

Оформлення затримання транспортного засобу в порядку

265-2 КУАП

Ст.40 ЗУ «

Після прибуття евакуатора уповноважена особа Державтоінспекції робить у присутності двох свідків і представника підприємства, установи або організації, яким належить евакуатор, запис у протоколі про адміністративне правопорушення про тимчасове затримання транспортного засобу із зазначенням:

 1) дати, часу, місця порушення і підстави для тимчасового затримання та доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку;

 2) посади, місця роботи, прізвища, імені та по батькові особи, яка приймає рішення про тимчасове затримання і доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку;

 3) типу, марки, державного реєстраційного номера, переліку візуальних недоліків та пошкоджень транспортного засобу, що тимчасово затримується і доставляється на спеціальний майданчик чи стоянку;

 4) найменування, місцезнаходження та номера телефону підприємства, установи або організації, які доставляють транспортний засіб на спеціальний майданчик чи стоянку, державного реєстраційного номера евакуатора;

 5) адреси місця зберігання транспортного засобу;

 6) посади, прізвища, імені та по батькові особи, яка виконує роботи з доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку.

У разі виявлення транспортного засобу боржника … у присутності двох свідків і представника підприємства, установи або організації, який доставляє транспортний засіб на спеціальний майданчик чи стоянку, складається акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу із зазначенням:

 1) дати, часу, місця виявлення транспортного засобу і підстави для тимчасового затримання та доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку;

 2) посади, місця роботи, прізвища, імені та по батькові особи, яка приймає рішення про тимчасове затримання і доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку;

 3)  типу, марки, державного реєстраційного номера, переліку недоліків і пошкоджень транспортного засобу, що тимчасово затримується і доставляється на спеціальний майданчик чи стоянку, які можливо встановити під час візуального огляду такого засобу;

 4)  найменування, місцезнаходження та номера телефону підприємства, установи або організації, які доставляють транспортний засіб на спеціальний майданчик чи стоянку, державного реєстраційного номера евакуатора;

 5) адреси місця зберігання транспортного засобу;

 6) посади, прізвища, імені та по батькові особи, яка виконує роботи з доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку.

 

Зазначений акт підписують присутні під час його складання особи.

До протоколу і акта огляду та тимчасового затримання транспортного засобу за можливості додаються фотографія транспортного засобу, що підлягає тимчасовому затриманню, і перелік речей, які перебувають в ньому.

Протокол підписують особа, яка прийняла рішення про тимчасове затримання транспортного засобу, особа, що виконує роботи з доставлення такого засобу на спеціальний майданчик чи стоянку, два свідки, а також водій і страховий комісар в разі їх присутності.

Подписание акта водителем не регламентировано (примечание автора)

            Из приведенной выше таблицы мы видим, что имеются различия в выполняемых мероприятиях по первому и второму варианту задержания. Для единообразного оформления материалов при задержании транспортного средства, объявленного ГИСом в розыск, МВД разработало отдельный бланк, форма которого утверждена приказом МВД №77 «Инструкция по оформлению работниками Госавтоинспекции материалов об административных правонарушениях».

 

Додаток 7

 

 

АКТ

огляду та тимчасового затримання транспортного засобу

 

 

 ___ _______ 20__ року о ___ год. ___хв.                                _________________________

                                                                                                              (місце складання акта)

 Я, __________________________________________________________________________,

(посада, місце роботи, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка приймає рішення про тимчасове затримання і доставлення

транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку)

відповідно до статті 40 Закону України "Про виконавче провадження"

у присутності свідків

 1. _________________________________________________________________________;

(П.І.Б., місце проживання, контактний номер телефону)

 2. _________________________________________________________________________,

(П.І.Б., місце проживання, контактний номер телефону)

здійснив огляд та тимчасове затримання транспортного  засобу _____________________

____________________________________________________________________________

(тип, марка, номерний знак )

шляхом блокування або  доставлення для  зберігання на  спеціальний майданчик чи стоянку (непотрібне закреслити), місцезнаходження:

______________________________________________________________________________

(адреса місця блокування або зберігання транспортного засобу)

Огляд та тимчасове затримання  транспортного  засобу  здійснено у зв'язку з _______________________________________________________________________________

(зазначити підстави тимчасового затримання транспортного засобу, визначені статтею 40 Закону України "Про виконавче провадження")

 

 Власник транспортного засобу: ___________________________________

__________________________________________________________________

                                   (прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання)

 Зовнішній вигляд транспортного засобу ____________________________________________

_______________________________________________________________________________

(зазначається перелік деталей та агрегатів, яких не вистачає, тан лакофарбового покриття, наявність

_______________________________________________________________________________

механічних пошкоджень, наявність вантажу, інших речей та їх стан)

_______________________________________________________________________________

 Транспортний засіб для його примусового переміщення прийняв:

_______________________________________________________________________________

(найменування, місцезнаходження та номер телефону підприємства,  установи або організації, які доставляють на

_______________________________________________________________________________________________________________________

спеціальний майданчик чи стоянку транспортний засіб, номерний знак евакуатора, посада, прізвище,

_______________________________________________________________________________

ініціали, підпис особи, яка здійснюватиме примусове переміщення транспортного засобу)

 Відстань переміщення   транспортного засобу на спеціальний майданчик  чи  стоянку становить ________ км (зазначається особою, яка здійснила примусове переміщення транспортного засобу).

 Транспортний засіб на тимчасове зберігання прийняв:

__________________________________________________________________

              (адреса місця зберігання транспортного

__________________________________________________________________

         засобу, посада, П.І.Б., підпис, номер телефону)

 Підпис особи, яка склала акт _____________

 Підписи свідків:

 1. _____________ 2. _____________

 

 

            Сравните это с тем, что оформил инспектор Карпенко Д.В.:

 

            Т.е. состав преступления по ст. 366 УК Украины «Служебный подлог» гражданином Карпенко Д.В. налицо.

 

Но различия не закончились.

Таблица 3

265-2 КУАП

Ст.40 ЗУ «

8. Про місце зберігання тимчасово затриманого транспортного засобу уповноважена особа Державтоінспекції повідомляє водієві під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, а за його відсутності - черговій частині територіального органу внутрішніх справ.

Про тимчасове затримання транспортного засобу боржника уповноважена особа органу Державтоінспекції повідомляє державному виконавцю протягом трьох діб

11. Водій, власник (співвласник) тимчасово затриманого транспортного засобу, крім транспортного засобу боржника, що перебуває на спеціальному майданчику чи стоянці, має право доступу до нього в присутності особи, відповідальної за зберігання такого транспортного засобу.

Должник не имеет права доступа к автомобилю, содержащемуся на штрафплощадке.

 

А каков же порядок возврата транспортного средства?

Таблица 4

265-2 КУАП

Ст.40 ЗУ «

12. Повернення тимчасово затриманого транспортного засобу, який зберігається на спеціальному майданчику чи стоянці, здійснюється за письмовим зверненням його водія, власника (співвласника) за умови оплати ним витрат, пов'язаних з транспортуванням та зберіганням такого транспортного засобу, та пред'явлення відповідного протоколу про адміністративне правопорушення.

Повернення тимчасово затриманого транспортного засобу боржника, який зберігається на спеціальному майданчику чи стоянці, здійснюється за вимогою державного виконавця.

13. За транспортування і зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику чи стоянці Державтоінспекції справляється плата у встановленому спільним наказом МВС, Мінфіну та Мінекономіки розмірі.

 

            Из таблицы 4 мы видим, что оплата транспортировки и хранения транспортного средства непосредственно должником, на чьё транспортное средство накладывался арест, не предусмотрена. Неужели должник попадает на «акцию по бесплатному хранению и транспортировке»? Конечно же нет. Законом Украины «Об исполнительном производстве» предусмотрено следующее (даю краткую выдержку):

Стаття 2. Органи і посадові особи, які здійснюють примусове виконання рішень та провадять окремі виконавчі дії

 1. Примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.

 2. Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України "Про державну виконавчу службу" ( 202/98-ВР ) (далі - державні виконавці).

4. Інші органи, установи, організації і посадові особи провадять окремі виконавчі дії у випадках, передбачених законом, у тому числі відповідно до статті 5 цього Закону, на вимогу чи за дорученням державного виконавця.

Стаття 40. Оголошення розшуку

     2. Розшук боржника - фізичної особи, дитини, розшук транспортних засобів боржника здійснюють органи внутрішніх справ, а розшук боржника - юридичної особи та іншого майна боржника організовує державний виконавець. Розшук оголошується відповідно за місцем виконання рішення або за останнім відомим місцем проживання, перебування, місцезнаходженням боржника чи місцезнаходженням його майна, або за місцем проживання (місцезнаходженням) стягувача.

      3. Витрати органів внутрішніх справ, пов'язані з розшуком боржника - фізичної особи, дитини за виконавчими документами про відібрання дитини або транспортних засобів боржника, стягуються з боржника за ухвалою суду.

Стаття 41. Витрати виконавчого провадження

      1. Витрати органів державної виконавчої служби, пов'язані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень, є витратами виконавчого провадження.

     3. Кошти виконавчого провадження складаються з:

     3) стягнутих з боржника витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій;

     4. До витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, належать кошти, за рахунок яких здійснено оплату:

     1) перевезення, зберігання і реалізації майна боржника;

     2) послуг експертів, суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання та інших осіб, залучених у встановленому законом порядку до провадження виконавчих дій;

      4) проведення розшуку боржника, його майна або розшуку дитини;

      5. Про стягнення з боржника витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, державний виконавець виносить постанову, яка затверджується начальником відповідного відділу державної виконавчої служби. Зазначена постанова надсилається сторонам не пізніше наступного робочого дня після її винесення і може бути оскаржена ними до суду у десятиденний строк.

Исходя из вышеизложенного видно, что стоимость транспортировки и хранения арестованного транспортного средства должника является расходами исполнительного производства. И взыскивается с должника установленным законом порядком через суд.

Казалось бы, какая разница, кому должник будет платить – штрафплощадке или в казначейство? Разница принципиальная.  И заложена она в Конституции Украины:

Стаття 19. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

 Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

 

В моей ситуации я вообще не был должником. Принадлежащее мне транспортное средство было поставлено в розыск ошибочно. За долги моего полного тёзки и однофамильца, но с другой датой рождения и ИНН. Принадлежащий мне арестованный автомобиль должны были выдать по решению гос.исполнителя бесплатно, а стоимость транспортировки и хранения ТС владельцу штрафплощадки должна была быть оплачена согласно акта выполненных работ или Херсонским областным ГАИ, или Вторым Приморским отделом ГИС г. Одесса, с дальнейшим взысканием расходов с должника в установленном Законом порядке.

Всё вышеизложенное было разъяснено сотруднику отдела розыска транспортных средств ХерОблГАИ лейтенанту милиции Фролову Д.А. при оформлении разрешения на возврат транспортного средства. Тем не менее, указанный сотрудник отказался обязать штрафплощадку выдать мне транспортное средство бесплатно. Тем самым, его действиями (или бездействиями) мне причинен материальный ущерб в размере 1405 гривен 25 копеек (оплата транспортировки и пятидневного хранения авто на штрафплощадке + услуги банка).

Полагаю, что выполняя функции государства, гражданин Фролов Д.А. отказывая мне в предоставлении возможности безоплатного возврата транспортного средства, нарушил мои конституционные права (ст.19 – никто не должен делать то, что не предусмотрено законодательством), действовал в интересах третьих лиц, при этом  совершил деяния, предусмотренные ст. 189 ч.2  УК Украины – вымогательство, совершенное с использованием служебного положения, а также ст. 364 УК - злоупотребление властью или служебным положением. 

 В заключительной части конспекта хочу напомнить сотрудникам милиции пару фраз из НАШЕГО законодательства:

 

Стаття 19. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

 Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

 

Стаття 1. Міліція в Україні

 Міліція  в  Україні  -  державний  озброєний орган виконавчої влади,  який  захищає  життя,  здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.

 

Стаття 2. Основні завдання міліції

 Основними завданнями міліції є: 

 забезпечення особистої безпеки громадян,  захист  їх  прав  і свобод, законних інтересів;