Рейтинг: 5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна
 

рахівницяЗа 2018 рік, згідно даних Нацполіції (Таблиця 1 «Дорожньо-транспортнi пригоди (за звітний період) за період з 01.01.2018 по 31.12.2018»), сталося усього 150 120 ДТП, з яких в 24 294 ДТП були постраждалі (травмовані та загиблі). В цих ДТП загинуло 3 350 людей, а ще 30 884 – було травмовано.
Згідно ж Таблиці 3 «Дорожньо-транспортнi пригоди з тяжкими наслідками за період з 01.01.2018 по 31.12.2018» в Україні за 2018 рік сталося 406 тяжких аварій, в яких загинуло 287 людей, а ще 2 477 було травмовано. Не зовсім зрозуміло якими критеріями поліціянти визначают, які аварії з постраждалими є тяжкими, а які ні. Адже логіка і здоровий глузд підказують, що усі ДТП, в яких загинули, чи серйозно травмувалися люди, є тяжкими.
В подальшому, поліціянти аналізують тільки ДТП з постраждалими, хоча це, як на мене, не є правильним, тому що потрібно боротися з аварійністю, аналізуючи причини та наслідки усіх ДТП, а не лише тих в яких постраждалі люди. Принаймні, саме так підходять к цьому питанню у європейських країнах.


Якщо скласти кількість ДТП з постраждалими за причинами скоєння (Таблиця 14 «ДТП з постраждалими за причинами скоєння за період з 01.01.2018 по 31.12.2018»), виходить, що причини ДТП були визначені для 16 164 ДТП, в той час, як причини 8 345 ДТП (або 34,35% від загальної кількості), судячи зі статистики Нацполіції, лишилися невідомими.
Дуже цікавим з точки зору науковості та об'єктивності є аналіз даних, зведений поліціянтами у Таблиці 14. Особливо, коли порівнюєш ці дані з аналогічними даними з Німеччини.
Так, на думку поліціянтів, лише 968 ДТП ( або 3,98 % з усіх ДТП з постраждалими) скоються у нетверезому стані. В той же час, в Німеччині алкоголь є причиною не менше 6,4 % усіх ДТП.
Управління несправним транспортним засобом українські поліціянти вважають причиною 47 ДТП (або 0,19 % від загальної кількості ДТП з постраждалими), а в 187 ДТП (0,77 %) технічна несправність була супутньою причиною ДТП. Згідно німецької статистики, технічна несправність ТЗ є прямою причиною 6,6 % усіх ДТП, а в 18,4 % ДТП – технічна несправність була, як мінімум, їх супутньою причиною.
Порушення правил обгону у Нацполіції вважають причиною 253 ДТП (або 1,04 % загальної кількості ДТП з постраждалими). В Німеччині порушення правил обгону є причиною 4 % усіх ДТП, незважаючи на те, що ця країна вкрита густою мережею автобанів, де обгін взагалі виключається.
З аналізом недодержання дистанції, як причиною ДТП, у наших поліціянтів виходить більш вдало: вони вважають цей чинник причиною 6 % ДТП, а їх німецькі колеги – також 6%, що дає підстави вважати ці дані української поліції більш-менш реальними.
Але подальший аналіз такої причини ДТП, як перехід в невстановленому місці, знову наводить на думку, що статистика Нацполіції, якщо бралася не з «довідника Стеля», то, принаймні, джерела її отримання не піддавалися якомусь більш-менш серйозному аналізу. Бо в протилежному випадку, показник в 534 ДТП (2,2 %) на рік, скоєних з причини, зазначеною вище, мав бути мінімум в два рази вище, бо у німців цей чинник є причиною 4,4 усіх ДТП.
Таким чином, якщо вірити статистиці Нацполіції виходить, що німці в два рази більше п'ють за кермом аніж українці, в два рази більше бігають в невстановлених місцях через дорогу, а транспортні засоби, на яких вони їздять – в тридцять разів небезпечніше аніж українські.
Якщо ж серйозно, то така, вибачте на слові, «статистика» показує, що проблемою аварійності на українських дорогах ніхто, окрім активістів, не займається. Нацполіція просто малює цифри, в кращому випадку, на підставі первинної інформації про ДТП, ховаючи ДТП, скоєні з причин неналежного стану вулиць і доріг, технічного стану ТЗ у графі «Перевищення безпечної швидкості», згідно якої за 2018 рік було скоєно в наслідок порушення пункту 12.1. аж 4939 (або 34,35 %) ДТП з постраждалими. А слідчі розглядають дії водіїв, як головний чинник ДТП, забуваючи про те, що якщо не головною, то супутньою причиною дорожніх аварій можуть бути неналежне утримання вулиць, доріг та технічний стан ТЗ та інше. В наслідок цього дорожньо-технічні експертизи по кримінальним справам, в більшості випадків, практично не проводяться зовсім, а експертизи технічного стану ТЗ, якщо і проводяться, то більшою мірою суто формально. В результаті держава і громадяни отримують викривлену статистику, що дає підстави можновладцям заявляти, що у нас з аварійністю на дорогах все добре. Так і живемо.

Джерело